1400’lerden bugüne...

Mardius, Mardin’in eski isimlerinden olup,
şehir adını Sasaniler döneminde Mardin’i imar eden aynı isimli Sasani komutanından almıştır.

Bu konağın, Mardin’in en eski yapılarından biri olduğu ve yapılışının 1400’lü yıllara dayandığı rivayet edilir.

Geçmişten Geleceğe...

Konak daha sonra Ensari Ailesi tarafından alınır ve aile uzun süre burada ikamet eder. Tahir Ensari – Peyruze Ensari ve ailesinin anısının yaşatılması amacıyla bu konak İş adamı Birol Ensari tarafından alınır ve restorasyonuna; alanında pek çok başarılı projeye imza atmış, Profit İç Mimarlık’ın sahibi sayın Neşet Güne’nin hazırladığı proje ile 21.02.2011 tarihinde başlanır. Konak, Anıtlar Kurulu’nun tespitleri doğrultusunda tarihi dokunun korunmasına azami derecede özen gösterilerek 15 Nisan 2014’te tamamlanarak siz değerli misafirlerimizin hizmetine açılmıştır.

Tarihin izleri...

Konaktaki odalara, bu konakta yaşayan Tahir Ensari ve Peyruze Ensari ailesine ait fertlerin isimleri verilmiştir.

Mardius Tarihi Konak; kapılarının, odalarda kullanılan karyolaların, Mardin’de “Konsol” olarak adlandırılan elbise dolaplarının, kısaca konakta kullanılan tüm malzemelerin orijinaline sadık kalınarak döşenmesine özen gösterilmiştir.

Eşsiz yöresel lezzetler...

Mezopotamya ovasına hakim tarihsel değerleri kapsayan konağımızda, HACCP kurallarına uygun, sağlıklı üretimin gerçekleştirileceği hijyenik bir mutfak hazırlanmıştır.

Bu mutfağımızda, Butik Gastronomi alanında birbirinden deneyimli ve eğitimli uzman aşçılarımızla ürettiğimiz, tadına doyamayacağınız ve yöre ürünlerinin kullanılmasıyla elde edilen nefis yöresel yemeklerimizin yanında, kendinizi özel hissedeceğiniz farklı bir ortam oluşturulmuştur.